Blog: 5 najčešćih grešaka trgovaca početnika

 

U sklopu današnjeg zapisa biće reči o 5 najčešćih grešaka trgovaca početnika. Ako uspeš da ih izbegneš, već si mnogo učinio da postaneš profesionalni trgovac.

 

Trgovac početnik ne upravlja rizikom

Niti ima strpljenja da sačeka, niti ume na vreme da prepozna one prilike za trgovanje, koje omogućavaju najbolji odnos potencijalnog profita i preuzetog rizika. Ni ne pomišlja da može da gubi. Razmišlja samo o zaradi, nema plan za slučaj ako cena krene u suprotnom smeru.

Ne obazire se na rizik, obično otvara mnogo veće pozicije nego što bi trebalo, koje mu u slučaju velike poluge prouzrokuju brze i značajne gubitke. Često trguje bez korišćenja stop naloga, i nije svestan da mu je tada pod rizikom sav novac koji ima na računu, pa i više od toga.

Uvek upravljaj rizikom! Nikad nemoj staviti sve „na jednu kartu”! Nemoj imati nameru da se obogatiš na jednom trgovanju, jer to zahteva preuzimanje ogromnog rizika! Nizak rizik znači nizakj nivo stresa. Bićeš u mogućnosti da svojom pozicijom upravljaš na miran i promišljen način, samo ako si spreman da podneseš gubitak, koji si prethodno ograničio tako da bude u granicama prihvatljivog. Nauči pravilno upravljanje rizikom i određivanje veličine pozicije.

 

Trgovac početnik sluša mišljenja drugih

Prati razne portale, analitičare, čita vesti i prognoze stručnjaka, ne bi li saznao šta drugi misle o budućim cenovnim kretanjima. Na osnovu toga formira svoj stav o očekivanom smeru tržišta. Veruje da te prognoze daju pametni ljudi koji znaju bolje od njega da procene kako će se cene kretati. Sluša ih i njihove analize uzima ozbiljno, prihvatajući ih kao činjenice. Što više ovakvih mišljenja pročita, utoliko je verovatnije da će naići na skroz kontradiktorne informacije. To će ga na kraju sasvim pokolebati i zbuniti. Na kraju će postati još neodlučniji, nego što je bio prethodno dok još nije pročitao sve te analize.

Početnici svoje odluke često donose impulsivno, nako što su pročitali neku analizu ili preporuku koja ih je podstakla da kupe ili prodaju nešto. Trgovanja im se zasnivaju na ad hoc idejama, nisu unapred isplanirana. Zapravo ne znaju kada je najbolje pokrenuti, a kada okončati neko trgovanja.

Nemoj slušati nikoga! Svi samo nagađaju šta će se desiti u budućnosti! Ako nemaš svoj stav o aktuelnom tržištu i o proizvodu kojim želiš da trguješ, nećeš biti sposoban da trguješ samostalno, prema svojoj strategiji. Uvek ćeš zavisiti od drugih, od kojih ćeš stalno očekivati da ti  kažu kada da pokreneš ili prekineš trgovanje. Odgovornost je samo tvoja! Moraš biti sposoban da samostalno donosiš odluke!

 

 

Trgovac početnik nema svoj sistem trgovanja

Trgovci amateri nemaju detaljno razrađen sistem trgovanja. U najboljem slučaju imaju samo ulaznu strategiju, za praćenje trgovanja i sprovođenje izlaska nemaju nikakav koncept. Ne znaju dokle da zadrže poziciju kada se cena kreće u poželjnom smeru, kada da je napuste da to ne bude ni prerani ni prekasno. Ako izađu prerano, uskraćuju sebe za određeni deo profita, ako izađu prekasno, dobar deo trenutnog profita vraćaju tržištu.

Odluke koje donosi nisu zasnovane na unapred definisanom i preciznom konceptu, već na trenutnim emocijama. Definisanje jasnih pravila i njihova dosledna primena omogućava da trgovanja budu zasnovana na određenom sistemu. Trgovac početnik može da se razvija ako su mu koraci za sprovođenje trgovanja tačno definisani i ponovljivi, te može da ih nauči i uvežba.

Za uspeh u trgovanju potrebna su ti jasna i jednoznačna pravila!  Ona bi trebala da budu detaljno razrađena do te mere, da pri formiranju svake sledeće sveće znaš šta ti je činiti. Uvežbaj ih do te mere da prilikom njihovog sprovođenja više ne moraš ni da razmišljaš. Trgovanje treba da postane rutinska operacija, uz gotovo automatsko sprovođenje uvežbanih koraka.

 

Trgovac početnik juri snove

Trgovac početnik misli da će putem trgovanja na berzi ili forex-u moći brzo da se obogati. Traži jednostavan i brz način od kog očekuje veliku zaradu. Duboko veruje da će mu se ta želja ostvariti u kratkom roku. Olako pada na sva obećanja koja mu nude brzo bogaćenje.

Pred očima već vidi luksuzan život, besna kola i lepu devojku/ momka. Zaslepljen je pohlepom. Biće idealna meta za prevarante koji mu nude beskorisne predmete i usluge. Usled neznanja ne ume da razlikuje profesionalne trgovce od lukavih prevaranata. Takođe, nije u stanju da prepozna koji način trgovanja može zaista da mu donese zaradu, a koji je u startu osuđen na neuspeh.

Probudi se! Ovo je profesija za koju se treba edukovati! Ne dozvoli da te prevare! Sagledaj i proceni realno svoje mogućnosti. Shvati da samo u bajkama postoji brzo i lako bogaćenje.

 

Trgovac početnik ne kontroliše svoje emocije

Početnici često donose odluke na bazi emocija. Raspoloženje im je često promenjivo. Emocije mu se čas pojačavaju, čas slabe. Dok uspehe najčešće prihvata uz izlive radosti, neuspešna trgovanja ga često frustriraju, rastuže ili unervoze.

Pozitivni i negativni impulsi dobijeni od tržišta imaju presudan uticaj na njegove odluke tokom trgovanja. Karakteriše ga nestrpljivost. Stalno je uzbuđen jer ne želi da propusti još jednu dobru priliku. Zbog toga često ishitreno reaguje prilikom otvaranja pozicija, ne ume da sačeka idealnu situaciju za ulazak. Ako cena krene u suprotnom smeru, umesto da odreaguje na odgovarajući način, počinje da se nada.

Nakon donošenja pogrešne odluke, ne priznaje sopstvenu grešku. Veruje u sreću i nada se da će tržište biti blagonaklono prema njemu i pružiti mu šansu da izađe pri nuli. Zbog straha od gubitka novca, često donosi u potpunosti pogrešne odluke.

Nauči da kontrolišeš svoje emocije! Ne dozvoli im da vladaju tobom jer će to dovesti do niza gubitaka. Odluke o trgovanju donosi na miran, staložen i promišljen način!

 

Osnovni kurs o trgovanju na berzi kreće 28- 29. septembra 2019. u Novom Sadu! 

 

Pogledaj ostale detalje i prijavi se ovde >>>