Blog: 5 najčešćih zabluda o trgovanju na berzi

U ovom zapisu ću se osvrnuti na neke od najčešćih nesporazuma ili zabluda o trgovanju/ investiranju na berzi, koje možda i tebe sprečavaju da iskoračiš na parket berze.

 

Možeš izgubiti sav svoj novac

Mene su takođe neki ljudi već pitali, kada su saznali da trgujem na berzi, da li treba da brinu za mene, da slučajno ne završim ispod mosta.

Moj odgovor na to je da ako se neodgovorno ponašaš i ideš na sve ili ništa, onda zaista možeš sve da izgubiš ali nemojmo to mešati sa investiranjem.

Kada investiramo, svoj kapital ulažemo na osnovu neke dokazane strategije, a svakako vršimo i difersifikaciju rizika. Novac raspodeljujemo na više strana, ulažemo ga u više različitih proizvoda. Na taj način ako bi neku kompaniju – čije smo akcije kupili – cunami obrisao sa lica zemlje, to bi dovelo do gubitka na samo malom segmentu našeg čitavog portfolija.

Važno je ovde napomenuti i činjenicu da na berzi može da se ostvari zarada i kada su cene u padu, dakle, pad cena na berzi ne mora da znači da ćemo mi biti na gubitku.

 

Trgovanje na berzi je jako komplikovano 

Zaista može biti i komlikovano ali ne mora da bude. Biće komplikovano onoliko, koliko ga ti budeš zakomplikovao.

Postoje i veoma komplikovane strategije, kod kojih se tokom više sati dnevno istovremeno prate i analiziraju grafikoni na šest različitih monitora, a može se trgovati i mnogo laganije, na primer primenom tzv. swing trgovanja, gde je sasvim dovoljno pola sata dnevno da se sve obavi. Oni koji se bave dugoročnijim ulaganjima, dovoljno je da samo mesečno jednom ili još ređe pogledaju grafikone svojih akcija.

Dakle, svako može da pronađe način i stil trgovanja/ ulaganja koji mu odgovara.

 

 

Za poslovanje na berzi treba imati puno para

Mnogi to misle verovatno zato što se bogati ljudi zaista bave investiranjem, ali to njihovo bogatstvo je upravo rezultat a ne razlog njihovog bavljenja investiranjem.

Naravno, ima onih koji mogu odjednom da ulože veće sume novca ali ti možeš da kreneš i sa nekoliko stotina evra. Podrazumeva se da će onima koji kreću sa manjim ulaganjem, proces stvaranja većeg kapitala trajati duže, međutim najvažnije je da kreneš i koristeći efekat kamate na kamatu kapital će ti rasti sve brže i brže.

 

Oduzima previše vremena

Laici zamišljaju trgovanje na berzi kao aktivnost u sklopu koje čovek ceo dan sedi ispred monitora, čitajući vesti i analizirajući finansijske izveštaje. Kao što sam to gore pojasnio, složenost procesa trgovanja zavisi od tebe. Na berzi se može trgovati i sa više i sa manje posvećenog vremena toj aktivnosti.

Vesti ne samo da ne treba pratiti, već ih treba izbegavati, jer mediji mogu veoma loše uticati na tvoje rezultate. Primenom tehničke analize možemo da trgujemo tako što ne moramo da analiziramo finansijske izveštaje i da buljimo u vesti, umesto toga dovoljno je da pratimo i analiziramo grafikone cena.

 

Sada je loš momenat da se krene na berzi

Najbolji momenat da se krene uvek je – sada.  Stalnim odugovlačenjem nećemo ništa postići. Svako razdoblje i svaka tržišna situacija ima svoje prednosti i mane. Mi moramo da budemo sposobni da u skladu sa našom strategijom, pronađemo onu tržišnu prednost, na bazi koje možemo da realizujemo profit. Zbog toga je neophodno da se edukujemo.

 

Osnovni kurs o trgovanju na berzi kreće 28- 29. marta 2020.

Za ostale detalje i prijavu klikni ovde >>>