Blog: 5 razloga, zašto se ljudi opredeljuju za trgovanje na berzi

Berzansko trgovanje/ investiranje ima niz prednosti u odnosu na druge vidove poslovanja.

U nastavku ćemo se osvrnuti na njih.

 

Fleksibilan raspored vremena

Neki ljudi ne vole vremenska ograničenja, kada im drugi određuju kog dana, u koje vreme, koliko posla moraju da obave. Više vole da sami odluče kada će se „uhvatiti u koštac“ sa radnim zadacima.

Za mnoge ljude rokovi predstavljaju nepodnošljiv stres. Sve su nervozniji i napetiji, kako se približava termin do kog moraju da završe neki posao.

Svako ko pripada navedenim kategorijama ljudi, trebalo bi da poradi na tome da vremenom izgradi takve izvore prihoda, uz koje neće imati problema sa rokovima i drugim ograničenjima u pogledu vremena.

Trgovanje na berzi od kuće je tipično takva aktivnost. Na finansijskim tržištima se može trgovati u bilo koje doba, tokom 24 sata, prema tome tu aktivnost u potpunosti možemo prilagoditi svojim potrebama.

 

Sam svoj šef

Priznali mi to ili ne, malo je šefova koji su voljeni od strane svojih zaposlenih. Naime, većina ljudi ne voli kada im neko drugi naređuje.

Iako se u poslednje vreme kultura menadžmenta nesumnjivo dosta poboljšala, kao rezultat kontinuirane obuke kadrova, još uvek su u manjini šefovi koji su u stanju da usmere „brod“ kompanije u pravom smeru, dok se „mornari“ nižeg ranga takođe osećaju dobro i nisu u stresu kada im se nadređeni pojavi na licu mesta.

Jedna od prednosti trgovanja od kuće je to što tada sami sebi komandujemo. Istina, u tom slučaju ne možemo pitati svog nadređenog ni za savet, pa možemo kriviti samo sebe ako se stvari ne odvijaju onako kako smo planirali.

 

 

Ne moraš da mrdneš iz kuće

Nebrojeno puta možemo sresti nervozne vozače koji ujutru pritiskaju sirenu ili ljude koji jure na metro, trčeći sa leve strane pokretnih stepenica kako bi stigli na vreme na posao ili na neki važan sastanak.

Da i ne spominjemo koliko smo se puta probudili uz misli „al’ bi bilo lepo danas ostati kod kuće”. Iako se u današnje vreme rad od kuće sve više primenjuje, zbog prirode posla to nije uvek izvodljivo i često predstavlja dodatnu komplikaciju.

U slučaju berzanskog trgovanja stvar je potpuno drugačija. Pošto se sve odvija preko interneta, pomoću laptopa ili pametnih uređaja (telefona, tableta) trgovačke transakcije možemo sprovoditi iz bilo koje tačke u svetu, čak i u pokretu.

 

Ne zavisiš od drugih ljudi

Mnogi ljudi pate zbog činjenice da iako se dobro snalaze na svom radnom mestu, uvek besprekorno i na vreme izvršavaju zadatke koji su im dodeljeni, ipak ne dobijaju priznanja niti pohvale, jer rade u timu, pa krajnji rezultat njihovog rada zavisi od drugih, a kolege na poslu često koče „timska kolica”, ili ih u gorem slučaju guraju u suprotnom smeru.

Nasuprot tome, prihodi ljudi koji na finansijskim tržištima trguju od kuće, isključivo zavise od njihovog učinka.

To podrazumeva i veću odgovornost, pa oni koji razmišljaju o ovom načinu poslovanja, moraju prvo da razmisle da li sami mogu da podnesu ovaj teret.

 

Nije važan papir, svako može da nauči da radi

Kada je u pitanju berzansko trgovanje, dve su zablude najprisutnije. Sa jedne strane mnogi pogrešno misle da na berzi mogu trgovati samo ljudi koji imaju završene visoke škole iz oblasti finansija. Sa druge strane mnogi su u zabludi da ovaj vid poslovanja i ostavrivanja zarade ne zahteva nikakvo znanje, samo je potrebno otvoriti račun i uplatiti novac.

Istina se zapravo nalazi između ove dve krajnosti. Da bi neko bio uspešan u trgovanju na berzi, ne mora da bude finansijski stručnjak, čak ne mora ni da ima završen fakultet bilo kog smera.

Međutim, pre nego što uplati novac i krene da trguje, neophodno je da usvoji odgovarajuće znanje i da tokom određenog vremena uvežbava primenu onoga što je naučio. Naime, berza isključivo plaća praktično znanje, stoga nije dovoljno savladati samo teoriju. Proces sticanja znanja za berzansko poslovanje je sličan procesu učenja vožnje automobila. Uporedo se uči teorija i praksa, a i uloga instruktora je takođe značajna.

 

Berzanski master kurs kreće 3. oktobra 2021. u Beogradu!  

Za prijavu i ostale detalje klikni ovde >>>