Blog: 7 saveta Vorena Bafeta za uspešno investiranje

Voren Bafet je poznati američki investitor, koji je se sa procenjenom vrednošću imovine od oko 62 milijarde USD smatra jednim od najbogatijih ljudi na svetu.

Takođe, poznat je i po skromnom načinu života. Bez obzira na veliko bogatstvo koje je stekao, i dan danas živi u kući koju je 1958. godine kupio za 31.500 dolara.

Još 25.06.2006. se obavezao da će putem testamenta 85% svog bogatstva dati u humanitarne svrhe.

Pošto mu je otac bio zaposlen u jednoj brokerskoj kući, Buffett je svoju prvu berzansku transakciju sproveo u svojoj 11. godini, kupujući akcije kompanije Cities Services po ceni od 38 dolara, koje je kasnije prodao za 40 dolara po akciji.

 

Sledi 7 saveta Vorena Bafeta za uspešno investiranje:

1. Trudi se da sačuvaš svoju platežnu sposobnost

„Zarekao sam se da ću uvek štedeti više od onoga što mi se u datom trenutku čini potrebnim. Ne računaj na dobru nameru drugih ljudi ako se nađeš u situaciji da ti je potreban novac za izmirenje nekih nepredviđenih troškova!”

 

 

2. Upravljanje rizikom je primarno

„Pre ulaska u bilo koju investiciju, ispitajmo odnos očekivanog, potencijalnog prinosa i preuzetog rizika. Budimo obazrivi, birajmo samo one mogućnosti kod kojih je ovaj odnos najpovoljniji.”

 

3. Cena i vrednost su dve različite stvari

„Cena je ono što plaćaš, vrednost je ono što dobijaš. Bilo da se radi o akcijama ili o čarapama, treba kupovati stvari koje su vredne i kvalitetne ali u momentu kada im je cena snižena.”

 

 4. Ne kupuj akcije na osnovu političkih ili makroekonomskih prognoza

„Slušanje i čitanje različitih mišljenja o političkim i makroekonomskim dešavanjima predstavlja gubljenje vremena, to nam samo skreće pažnju sa stvari koje su zaista bitne. Ben Graham je svojevremeno rekao da oni koji svoje investicije pokušavaju da usklade sa prognozama raznih analitičara, samo doprinose bogaćenju brokerskih kuća, dok će oni sami ostati bez para.

Ne uzdajmo se u finansijske prognoze. Naučimo da donosimo odluke sami. Ako mi sami ne vidimo da je neka situacija za investiranje povoljna, nemojmo dozvoliti da nas bilo ko nagovori da svoje pare uložimo u nju.”

 

5. Neka ti štedljivost pređe u naviku

„Najveća greška je da ne počinjemo na vreme da štedimo. Štedljivost je pak pitanje navike. Mnogo je izvesnije da ćeš jedan viši životni standard sebi obezbediti upravo sporijim i ravnomernim uvećanjem kapitala. Retki su slučajevi kada se neko brzo obogati.”

 

6. Ne padaj u vatru kada su tržišni uslovi povoljni  

„Kada su tržišni uslovi povoljni, ne dozvolimo da podlegnemo osećaju lažne sigurnosti. Ljudi u takvim situacijama najčešće podležu euforiji i osećaju se kao Pepeljuga nakon bala.  Pokušajmo i tada da ostanemo trezveni, jer ishitrenim potezima možemo u potpunosti da poništimo rezultat prethodnih profitabilnih transakcija!”

 

7. Dva najvažnija pravila

„Pravilo 1: Ne gubi novac.

Pravilo 2: Nikada ne zaboravi pravilo 1.”

 

Berzanski master kurs kreće 3. oktobra 2021.  

Za prijavu i ostale detalje klikni ovde >>>