Blog: 7 znakova da ste na pravom putu da postanete bogati

Bogatstvo može da se stekne upražnjavanjem odgovarajućih pozitivnih navika. Voren Bafet, jedan od najbogatijih ljudi na svetu, upozorava na opasnosti brzog bogaćenja, koje je najčešće rezultat sreće.

Ljudi koji se na taj način – sticajem srećnih okolnosti – preko noći obogate, u nedostatku adekvatnog pristupa, uglavnom brzo izgube sav novac koji su iznenada stekli.

Ako pak imate dobru strategiju investiranja i štednje, ne morate da brinete za svoju budućnost.

U narednom tekstu je navedeno sedam znakova, koji govore da ste na pravom putu:

 

Ratu kredita uvek otplaćujete na vreme

Izbegavate kredite ali ako vam se desi da ipak morate da se zadužite, na primer da biste kupili stan, ratu kredita uvek plaćate na vreme i u celosti, izbegavajući tako dodatne troškove. Dobra je tehnika ako ratu plaćate automatski, putem trajnog naloga, a takođe je dobro rešenje i prevremena otplata čitavog kredita (pod uslovom da ste u mogućnosti i ako računica pokazuje da je to isplativo).

 

Akcijske kupovine 

Velike kupovine obavljate u velikim diskontnim lancima, a ne u najbližoj prodavnici. Pratite promocije, koristite kupone sa popustima i svesno kupujete.

 

 

Novčana rezerva za nepredviđene situacije

U bilo kom trenutku možemo doći u nepovoljnu situaciju (nesreća, gubitak posla…). Većina finansijskih savetnika ukazuje da treba stvoriti rezervni fond za nepredviđene situacije, koji je dovoljan za pokrivanje svih vaših troškova tokom najmanje tri meseca.

 

Mogli biste imati sve što vam treba, ipak trošite samo na one stvari koje su vam najpotrebnije

Ako trošite ispod svojih mogućnosti, to je dobar pokazatelj vaše finansijske svesti. Zadovoljavate svoje osnovne potrebe ali ako je u pitanju luksuz, možete da se oduprete iskušenju. Ovo je veoma važna osobina, posebno za vreme akumulacije kapitala.

 

Ne trošite mnogo na stanovanje

Možete živeti srećno i u skromnijoj kući. Ni svi bogataši ne žive u dvorcu. Na primer, pomenuti Voren Bafet i dalje živi u svojoj kući koju je kupio 1958. godine. On tvrdi da zbog toga ima mnogo više novca koji može da troši na vrednije stvari. Prema mišljenju određenih stručnjaka, idealno je ako troškovi stanovanja ne nadmašuju 30% mesečnih prihoda.

 

Divesrifikovan portfolio

Najbolje dugoročne investicije su jeftine, raznovrsne i dovoljno agresivne. Važno je koristiti pravu kombinaciju instrumenata (akcija, investicionih fondova, obveznica itd.) kako bi se postigao najbolji povraćaj uz najmanji mogući rizik. Najgori investitor je onaj, ko uopšte ne investira.

 

Stalno se edukujete

Da biste bili uspešni u sferi finansija, neophodno je da se stalno edukujete. To podrazumeva konstantno produbljivanje postojećih znanja i usvajanje znaja iz novih oblasti. Uspešni ljudi određeni procenat svojih prihoda obavezno opredeljuju za edukaciju i samorazvoj.