Blog: Čuvaj se FOREX prevara

Prevaranti na raznim internet sajtovima i društvenim mrežama često reklamiraju FOREX  kao lak i brz način zarade, mameći tako ljude koji nemaju dovoljno znanja i iskustva da prepoznaju prevaru. U današnjem zapisu biće reči o tome kako u slučaju neke primamljive ponude možemo na vreme prepoznati da imamo posla sa prevarom.

Pre nego što nastavimo na ovu temu, želim podvući da FOREX sam po sebi nije prevara. FOREX je međunarodno devizno tržište, najveće jedinstveno tržište na svetu, sa obimom trgovanja od 5.300 milijardi dolara dnevno. Nažalost, zbog mnoštva prevaranata i neregularnih brokerskih kuća, u određenom delu javnosti stvorila se ta negativna slika.

Mnogi su nasamareni od strane određenih nelicenciranih brokerskih ili investicionih kompanija, odnosno raznih lažnih internet sajtova. Trik je vrlo jednostavan, svi oni koriste činjenicu da ogroman broj ljudi želi brzo i lako da zaradi puno novca, i to je upravo ono što im obećavaju.

Kao što rekoh, FOREX zaista predstavlja realnu mogućnost za ostvarivanje zarade. Međutim, da bi neko postao profesionalni trgovac, odnosno da bi dugoročno zarađivao od trgovine, potrebno je uložiti dosta truda i napora u učenje i vežbanje. Sve to naravno nije nemoguće ostvariti ali nemojte očekivati da ćete s jednog dana na drugi moći da živite od toga.

Razni influenseri i prevaranti su nažalost prepoznali mogućnost za laku zaradu u situaciji koju je stvorila kriza nastala usled pandemije korona virusa. Ljudi su sedeli kod kuće i surfovali po internetu i društvenim mrežama, pa su i reklame za razne primaljive ponude postale sve učestalije: sumnjivi web sajtovi, investicioni fondovi i forex platforme kombinovane sa multi level marketing sistemom itd.

 

 

Neki ljudi su naseli na prevaru, uplatili su određene iznose novca ali kao što to biva u tim slučajevima, svoj novac više nisu videli. Bez obzira što te ponude nemaju veze sa pravim FOREX-om, sve to baca jako loše svetlo na realno trgovanje na međunarodnom deviznom tržištu.

Dole sam naveo samo neke od najprepoznatljivijih znakova koji upućuju na to da je u pitanju prevara.

Znakovi upozorenja:

– Na sajtu kompanije koja promoviše određenu uslugu vezanu za FOREX nije navedena adresa njenog sedišta.

– Suština reklame je bogatstvo. Oglašivač se slika u skupocenim automobilima, luksuznim letovalištima, na jahtama itd.

– Na sajtu se nalazi veliki broj recenzija tj. preporuka od strane osoba koje su navodno s lakoćom zaradile velike iznose novca na FOREX-u.

– Obećavaju visoke prinose čak i uz mala ulaganja (sa nekoliko stotina evra).

– Nude ti neverovatne bonuse tipa: ako uplatiš 100 evra, dobijaš gratis još 100 eur (nude ti 100% ili čak i više bonusa).

– Na sajtu nije istaknuta dozvola izdata od strane zvaničnog nadzor tela.

– Kao kontakt navedena je samo e-mail adresa ili stranica/chat na nekoj od društvenih mreža.

Ovo su samo neki od najuočljivijih znakova. Ako na web sajtu koji nudi određene „FOREX usluge” primetiš gore navedeno, nemoj nasesti na zvučnu ponudu, jer su velike šanse da više nikad nećeš videti novac koji tamo budeš uplatio.

Na FOREX-u je moguće profitabilno trgovati valutnim parovima, ali rezultat ne može da se ostvari preko noći. Poslovanje na ovom tržištu zahteva ozbiljan pristup, učenje i vežbanje. Veoma važan elemenat potrebnog znanja upravo predstavlja i način odabira korektne brokerske kuće, preko koje možemo trgovati uz odgovarajuće uslove u pogledu troškova, kvaliteta usluge i sigurnosti kapitala.

 

Berzanski master kurs kreće 20. septembra 2020! 

Pogledaj ostale detalje i prijavi se ovde >>>