Blog: Kako izaći iz točka za veverice?

Veliki broj ljudi danas ima finansijskih poteškoća. Za mnoge, izmirivanje mesečnih računa smo po sebi predstavlja problem, a najveći broj ljudi definitivno ne zarađuje toliko koliko bi im bilo potrebno za ugodan život.

Šta većina ljudi radi, ako želi da poveća svoje prihode?

  – Traži drugo radno mesto ili dodatni posao.

Ali ako bi to predstavljalo rešenje, većina bi danas trebala da zarađuje mnogo više, nego što je zapravo slučaj.  

Zašto ljudi masovno slede primer, koji dokazano ne daje očekivane rezultate?

Albert Ajnštajn je rekao da je prvi znak ludila kada neko radi stalno jednu te istu stvar, a očekuje drugačiji rezultat.

Većina ljudi zapravo nije svesna veoma važnog pravila u vezi novca: nije važna samo visina prihoda koje ostvarujemo, već je isto tako važna priroda tj. način na koji ih ostvarujemo!

Nije svejedno da li novac zarađuješ samo dok radiš ili prihode ostvaruješ i kad ne radiš!

Šta više, džabe ti je što imaš puno novca, ako nemaš slobodnog vremena i zdravlja da uživaš u svom bogatstvu.

Zbog toga su “klasični” preduzetnici većinom samo bogati robovi. Imaju novca ali nemaju ni minut vremena, ne mogu da uživaju u životu. To važi i za one koji kao zaposleni rade na dobro plaćenom radnom mestu.

Da bi izašao iz točka za veverice i formirao kvalitetan život – sa više slobodnog vremena i manje stresa – potrebno je da formiraš pasivne prihode.

Pasivan prihod je vid zarade koji ti omogućava da imaš priliv novca i kada fizički ne radiš u sistemu, već si u njemu prisutan samo kao vlasnik ili osoba koja upravlja njime.

Pasivnim prihodom se smatraju svi oni prihodi za čije ostvarenje ne moraš da uložiš značajne napore, eventualno je trebalo samo na početku da uložiš određeno vreme i energiju. Na primer: kupio si stan, koji si izdao u podzakup; komponovao si pesmu, na osnovu čega ti po osnovu autorskih prava sleduje određena naknada…

Ukoliko trenutno nemaš dovoljno kapitala da kupiš jednu ili više nekretnina, i nisi talentovan da komponuješ pesme ili stvaraš druga autorska dela koja bi ti donosila dugoročnu pasivnu zaradu, možeš naći i druga rešenja.  

Jedno od tih rešenja može da bude investiranje/ trgovanje na berzi. Berza ne zahteva visok početni kapital, a znanje neophodno za uspeh može svako da usvoji.