Blog: Kako odabrati pravog FOREX brokera?

Kada je reč o Forex trgovanju, izbor odgovarajućeg brokera je važan koliko i sama strategija trgovanja. Putem određenog istraživanja, možemo mnogo toga da saznamo o datoj brokerskoj kući. Ovo pitanje je nešto kompleksnije ali ću u narednom tekstu navesti neke od najosnovnijih aspekata za odabir brokerske kuće za trgovanje, sa ciljem ostvarivanja što boljih uslova trgovanja i veće sigurnosti kapitala.

Gde je sedište brokerske kuće?

Prvo pitanje na koje treba potražiti odgovor je: gde se nalazi sedište date brokerske kuće? Da li je u pitanju offshore kompanija sa sedištem u nekoj državi poreskog raja ili se njeno sedište nalazi u nekoj od razvijenih zemalja. U razvijenim zemljama uglavnom postoji stroga regulativa, te je manja verovatnoća da će takva brokerska kuća namerno oštetiti svoje klijente i time rizikovati svoju dozvolu za rad. U slučaju offshore zemalja, mnogo je teže i neizvesnije dokazati i naplatiti štetu koju nam je nanela zlonamerna brokerska kuća.

Od kada posluje kompanija?

Brokerska kuća koja je prisutna na tržištu već duže vreme (nekoliko godina ili decenija), svakako uliva veće poverenje u odnosu na brokera koji je počeo sa radom tek pre nekoliko meseci. Naravno, ne mora da znači da tek osnovana kompanija ne može da bude pouzdana i da pruža kvaliitetnu uslugu ali je postojanje duge tradicije nešto što je vrlo poželjno prilikom opredeljivanja.

Funkcionalnost platforme za trgovanje

Pre nego što uplatimo novac i krenemo da trgujemo, svakako bi trebalo isprobati demo verziju trgovačke platforme. Najveći broj brokerskih kuća nam to omogućava. Bez obzira što se kod većine Forex brokera uglavnom radi o univerzalnoj trgovačkoj platformi MetaTrader4 ili MetaTrader5, treba ispitati da li postoje neka posebna podešavanja za datu platformu; koliko brzo ona reaguje na određene komande itd.

 

 

Pre otvaranja realnog računa, treba detaljno ispitati i uslove u pogledu:

– minimalnog iznosa za otvaranje računa

– načina uplate/ isplate novca

– maksimalne poluge

– iznosa provizije i spred-ova

– margine

– dostupnih instrumenata za trgovanje

– načina komunikacije sa korisničkim servisom

– …. itd

 

Pre pristupanja izboru brokerske kuće za trgovanje na realnom tržištu, važno je imati definisan koncept i strategiju trgovanja, jer je cilj da odaberemo takvog brokera, koji nam pruža sve neophodne uslove za sprovođenje naše trgovačke strategije.

 

Forex kurs kreće 20-21. juna 2019. u Beogradu! Pogledaj detalje, klikni ovde >>>