Blog: Kako postati profesionalni trejder?

Mnogi od onih koji upoznaju svet berze i neograničene mogućnosti koje ona pruža, posle izvesnog vremena žele da postanu profesionalni berzanski/ forex trgovci. U ovom tekstu sam naveo neke od osnovnih postulata koje moraš imati u vidu, ako imaš nameru da postaneš profesionalni trejder.

Da bi sproveo prelazak iz statusa zaposlenog ili preduzetnika u status profesioanlnog trejdera, neophodno da se adekvatno pripremiš za to. 

Prvenstveno mentalno, ali biće ti potrebne i mnoge druge stvari, bez kojih ne bi imao šanse da sa uspehom odgovoriš na jedan takav izazov. Odlučnost nije dovoljna, ako nisi sve isplanirao detaljno,  ako nisi dovoljno uporan u učenju i vežbanju, ako nisi dovoljno motivisan, biće ti teško da ostvariš taj cilj.

 

Prvo napravi plan!

Zašto? Šta ti je cilj (zbog čega želiš postati profesionalni trgovac)? – ovo sve vreme treba da ti lebdi pred očima.

Kako? – sa kolikim početnim kapitalom krećeš, sa kojom strategijom, na kom tržištu, kako ćeš plaćati porez itd.

Do kada? – koliko vremena daješ sebi da ostvariš ovaj cilj (ni previše kratak, ni previše dug prelazni period nije dobar).

 

 

Uči od nekoga ko je i sam profesionalni trgovac

Predlažem ti da za učitelja i mentora nađeš nekoga ko je prvenstveno trgovac, a tek sekundarno – iz hobija – edukator. Takvi ljudi ti mogu pružiti puno korisnih saveta koji će ti olakšati i ubrzati napredak.

 

Ključ je postepenost!

Nipošto nemoj prestati da radiš ono što ti obezbeđuje trenutnu egzistenciju (posao, biznis) sve dok se nisi uverio da i na berzi/forex-u umeš kontinuirano da ostvaruješ odgovarajući nivo zarade. Trgovanje u početku treba da ti bude dodatna delatnost, sve dok se u tome nisi izveštio do te mere, da  možeš od toga da živiš.

 

Budi uporan!

Ne želim da te zavaravam, i ovde se moraš izboriti za uspeh, ali svaki put kada se budeš pokolebao, seti se zašto si krenuo u sve ovo, seti se trenutka kada si doneo odluku, probudi u sebi želju za promenom koju si tada osetio.

Crpi snagu iz prethodnih uspeha i uvek imaj pred očima cilj koji si zacrtao, a ako možeš, predstavi ga u vidu crteža ili slike koju ćeš zalepiti na neko vidno mesto. To će ti dodatno pomoći da svoju motivaciju održavaš na odgovarajućem nivou.