Blog: Koji su najomiljeniji valutni parovi?

Međunarodno devizno tržište, drugim rečima forex, radi od ponedeljka do petka, svakodnevno tokom 24 sata. Finansijsko je tržište sa najvećim obimom trgovanja, globalni sistem koji zadovoljava potrebe mnogih trgovaca i investitora – kako velikih, tako i malih – koji žele da trguju devizama ili dugoročno ulažu u njih.

Ako tek planiraš da trguješ na Forex-u, moguće je da ćeš biti zapanjeni ogromnim brojem valutnih parova dostupnih na MetaTrader platformi. S pravom možeš postaviti pitanje kojim valutnim parovima trgovati? Odgovor na to pitanje nije lak.

Kao prvo, potrebno je da odvojiš vreme da analiziraš različite valutne parove u pogledu primenjivosti tvoje strategije trgovanja na njima.

Nije iznenađujuće da se najviše trguje valutnim parovima koji sadrže američki dolar. To je jednostavno tako zbog veličine američke ekonomije.

Najznačajniji procenat Forex transakcija obavlja se sa dole navedenim valutnim parovima:

• EUR/USD (evro – američki dolar) – 28%
• USD/JPY (američki dolar – japanski jen) – 13%
• GBP/USD (britanska funta – američki dolar) – 11%
• AUD/USD (australijski dolar – američki dolar) – 6%
• USD/CAD (američki dolar – kanadski dolar) – 5%
• USD/CHF (američki dolar – švajcarski franak) – 5%

 

 

Kursevi glavnih valutnih parova konstantno fluktuiraju jer obim trgovine između dve zemlje varira iz minuta u minut. Navedeni valutni parovi obuhvataju platežna sredstva najvećih svetskih ekonomija i njihova uloga u svetskoj trgovini je ogromna. 

Pogledajmo malo detaljnije koje su glavne karakteristike tri najomiljenija para:

• EUR/USD – je bez sumnje najpopularniji valutni par. Ima najniže spredove od svih parova, a karakteriše ga i nešto manji stepen volatilnosti u odnosu na ostale glavne parove. Za većinu skalpera ovo je glavni instrument za trgovanje.

• USD/JPY – je takođe veoma popularan, pogotovo u krugu onih koji preferiraju lepe, pravilne trendove. Karakterišu ga dovoljno niski spredovi i visok potencijalno ostvarivi profit. Manje je volatilan u odnosu na prethodno pomenuti par.

• GBP/USD – svoju popularnost može zahvaliti velikim fluktuacijama kursa koje ga karakterišu. Ipak, treba imati na umu da veći potencijalni profit znači i veći rizik. Prilično je volatilan i zato je omiljen od strane velikog broja trgovaca- špekulanata.


Najpopularnije valutne parove obično karakterišu niski spredovi (razlika između „bid” i „ask” cene, tj. najniže ponuđene prodajne i najviše ponuđene kupovne cene). Spred je nešto što možemo shvatiti kao stalni trošak trgovanja (uz brokersku proviziju i swap kamatu).

Prema mišljenju iskusnih trgovaca, idealni spredovi su oni koji se kreću između 0 i 3 pipsa, dok se valutni parovi sa spredom iznad 6 pipseva mogu smatrati skupima za trgovanje. Naravno, u zavisnosti od strategije, pogotovo ako se radi o dugoročnijim trgovanjima, i oni mogu biti primenjivi ali im treba pristupati zdravorazumski uz odgovarajuće upravljanje rizikom.

 

Berzanski master kurs kreće 22. maja 2022. u Beogradu (Zemunu)!  

Za prijavu i ostale detalje klikni OVDE >>>