Blog: Koliko zarađuju berzanski trgovci?

Kada mi ljudi postave gore navedeno pitanje, od mene očekuju da im kažem neki tačan iznos. Mnogi od njih se iznenade kada čuju moj odogovor.

Zapravo, ovo pitanje je mnogo složenije, jer nije svejedno:

  • sa kolikim iskustvom,
  • sa kolikim kapitalom,
  • na kom tržištu (kojim instrumentima),
  • na kom vremenskom okviru,
  • uz koliko posvećenog vremena,
  • sa kojom strategijom,
  • uz kakve troškove

– trguje data osoba.

 

Iskustvo

Podrazumeva se da osoba koja je tek nedavno krenula da trguje na berzi i osoba koja se već više godina ili decenija bavi tim poslom, ne ostvaruju iste rezultate.

 

Veličina kapitala

Sasvim je očigledno da s većim kapitalom možeš otvarati veće trgovačke pozicije, što donosi i veće profite po svakom trgovanju.

 

Tržište

U pogledu ostvarivog profita, svako tržište i svaki instrument ima svoje karakteristike. Trgovanje određenim instrumentom (akcije, opcije, devizni parovi, CFD, fjučersi, kriptovalute…) omogućava ostvarivanje profita koji se razlikuje od ostvarivog profita u trgovanju drugim instrumentom.

 

Vremenski okvir

Uopšteno se može kazati: Što je vremenski okvir u kom trguješ kraći, utoliko brže možeš da uvećavaš svoj kapital. Iskusan dejtrejder može iz dana u dan da ostvaruje profite. Swing trejder koji sprovodi višednevna trgovanja ima veću slobodu jer ne mora toliko vremena da provodi za računarom, međutim zauzvrat mora da se zadovolji manjim prinosima.

 

Vreme

Koliko vremena ćeš posvetiti trgovanju zavisi od tvog temperamenta, količine slobodnog vremena kojim raspolažeš i strategije trgovanja. Podrazumeva se da oni koji mogu više vremena da posvete analizi i sprovođenju samih trgovanja, mogu da računaju na bolje rezultate.

 

Strategija

Tvoja strategija trgovanja je jedan personalizovan trgovački sistem, koji je u skladu sa tvojim temperamentom, trgovačkim stilom, znanjem… Strategija koju primenjuješ svakako ima presudan uticaj na rezultate tvojih trgovanja.

 

Troškovi trgovanja

Prilikom svakog pokretanja i zatvaranja trgovanja, brokerska kuća nam naplaćuje proviziju. Ako je provizija velika, to može da nam odnese značajan deo profita. Zbog toga je veoma važno trgovati preko brokerske kuće koja pruža povoljne uslove u pogledu troškova.

 

Dakle, vraćajući se na pitanje iz naslova – postoji više faktora koji utiču na to koliko će određena osoba zarađivati putem trgovanja na nedeljnom ili mesečnom nivou.

Uopšteno, ipak možemo zaključiti da uz posedovanje odgovarajućeg znanja i iskustva, trgovanje na berzi/ forex- u omogućava ostvarivanje većih prinosa od onih koji se mogu ostvariti u klasičanom biznisu.

 

Osnovni kurs o trgovanju na berzi kreće 14-15. decembra 2019. 

 

Pogledaj ostale detalje i prijavi se ovde >>>