Blog: Najpopularniji valutni parovi na FOREX-u

Naziv tj. skraćenica FOREX potiče od engeskih reči foreign exchange trading (trgovanje devizama). Na deviznom tržištu se trguje valutnim parovima. Kurs valutnog para pokazuje u kom odnosu je moguće menjati novčanu jedinicu jedne valute za drugu valutu. Taj kurs je upravo ono na čemu se zasniva trgovanje na FOREX-u.

Na primer, EUR/USD = 1,2043 znači da jedan evro vredi 1,2043 američkih dolara. U ovom slučaju bazna valuta je evro (EUR), dok je valuta poravnanja američki dolar (USD). Broj dostupnih valutnih parova je vrlo velik. Međutim, nisu svi valutni parovi podjednako pogodni za trgovanje.

Najpopularnije valute na FOREX tržištu:

  • američki dolar (USD)
  • evro (EUR)
  • australijski dolar (AUD)
  • švajcarski franak (CHF)
  • kanadski dolar (CAD)
  • japanski jen (JPY)
  • britanska funta (GBP)

Od gore pomenutih valuta nastali su neki od najpopularnijih valutnih parova:

EUR/USD – je bez sumnje najpopularniji valutni par. Nadalje, kod većine FOREX brokera ovaj par ima najniži spred (razlika između bid i ask cene), što ga čini povoljnim sa stanovišta troškova trgovanja. Ne karakteriše ga visok stepen volatilnosti kao ostale glavne valutne parove. Ako izbegavaš visok rizik, ovaj par bi upravo mogao biti tvoj izbor.

 

 

GBP/USD – razlog njegove popularnosti su velike fluktuacije kursa. Međutim, treba imati na umu da veći potencijalni profit takođe znači i veći rizik. Ovaj valutni par je već prilično volatilan. Ipak, mnogi trgovci ga smatraju parom broj jedan.

USD/JPY – takođe je vrlo popularan, posebno među onima koji vole više predvidljive trendove. Karakteriše ga prilično mali spred i visok potencijal u pogledu ostvarivog profita. Nije sklon velikim oscilacijama kursa kao što je to slučaj sa prethodno pomenutim valutnim parom i zato se smatra manje rizičnim.

Bez obzira koji su parovi najpopularniji na deviznom tržištu, opšte pravilo je da je za tebe uvek najbolji onaj valutni par sa kojim postižeš najbolje rezultate.

Sa koliko valutnih parova ćeš trgovati i koji će to biti, zavisi pre svega od tvoje strategije trgovanja, prema tome lako se može desiti da ti, na primer, nećeš ni trgovati glavnim valutnim parovima, već ćeš recimo preferirati tzv. egzotične parove.

Da bi u vezi toga mogao da se odlučiš, moraš da usvojiš bar osnovne elemente neophodnog znanja i izgradiš sopstveni sistem trgovanja.

 

Berzanski master kurs kreće 20. septembra 2020! 

Pogledaj ostale detalje i prijavi se ovde >>>