Blog: Od kada se trguje na berzama?

Većina ljudi smatra da poslovanje na berzi predstavlja savremen način investiranja i ostvarivanja zarade, međutim manji je broj onih koji znaju koliko ova delatnost ima dugu istoriju i tradiciju u određenim zemljama.

Ovo su neke od najosnovnijih činjenica:

Sam naziv berza potiče od prezimena patricijske porodice van der Burse, koja je tokom 13. veka u centru belgijskog grada Bruge, držala restoran u kom su se italijanski trgovci sastajali sa poslovnim partnerima sa istoka.

Od 1460. godine, ulogu Brugea je preuzeo grad Atverpen, gde je od početka XVI. veka funkcionisala međunarodna robna berza. Na fasadi zgrade, čija je izgradnja završena 1531. godine, stajao je natpis: “Za trgovce svih nacija i jezika”.

 

 

Do kraja XIX. veka berze su osnovane u većim gradovima, finansijskim centrima najrazvijenijih država: Frankfurt (1585), Milano (1613), Kopenhagen (1684), Berlin (1717), Pariz (1724), Beč (1771), Njujork (1792), Brisel (1801), London (zvanično 1802), Madrid (1831), Toronto (1852), Budimpešta (1864), Cirih (1876), Tokio (1878).

Najpoznatija i najvažnija berza na svetu je svakako Njujorška berza (New York Stock Exchange). Osnovana je 17. maja 1792. godine, kada je ispod velikog platana, u ulici Wall Street ispred broja 68, dvadeset četvoro brokera potpisalo osnivački akt (gornja slika prikazuje taj momenat). Njena zgrada se danas nalazi na adresi Wall Street 11.

U današnje vreme na Njujorškoj berzi svakodnevno trguje veliki broj ljudi iz svih krajeva sveta. Trgovanje se odvija putem elektronskog sistema. Na ovoj berzi se trguje akcijama oko 3.000 različitih kompanija, obim trgovanja iznosi oko 150 milijardi dolara dnevno!