Blog: Prednosti FOREX trgovanja

Popularnost FOREX trgovanja poslednjih godina neprestano raste. Mnogi su ga već okusili, a puno je onih koji se još nisu uključili u ovo tržište ali pokazuju veliko interesovanje da to u skorije vreme učine.

S obzirom na veliko interesovanje za ovu temu, u sklopu ovog zapisa pokušaću da predstavim neke od glavnih prednosti FOREX trgovanja, na osnovu čega ćemo ujedno dobiti i odgovor na pitanje zašto je ova forma trgovanja toliko popularna.

 

FOREX trgovanje je neprekidno

Na FOREX tržištu može da se trguje radnim danima tokom 24 sata. Prednost neprekidnog tržišta je što trgovanje nije vezano za određeni vremenski interval u toku dana, već u bilo koje doba dana i noći možemo da otvaramo i zatvaramo trgovačke pozicije. To nam omogućava da svoje aktivnosti u vezi trgovanja s lakoćom uskladimo sa ostalim obavezama.

 

Na FOREX-u se trguje uz polugu

Poluga nam omogućava da sprovodimo trgovanja sa višestruko većim iznosima, u odnosu na kapital koji posedujemo. Ako na primer trgujemo proizvodom za koji je omogućena poluga od 1:100, to znači da možemo da trgujemo koristeći iznos novca koji je sto puta veći od onog koji nam se nalazi na računu. Za one koji poseduju manje kapitala za trgovanje, ovo predstavlja veliku prednost, jer na ovaj način mogu ostvariti značajnu korist i uz manje ulaganje.

Za trgovanje valutnim parovima većina brokeskih kuća obezbeđuje polugu od 1:33, odnosno 1:100, a postoji mogućnost i za ostvarivanje još veće poluge.

 

FOREX tržište je likvidno

Likvidno tržište za nas znači da svoje kupovne i prodajne naloge možemo uvek da realizujemo. Naravno, postoje valutni parovi kod kojih periodično dolazi do izvesnog smanjenja likvidnosti ali kod većine deviznih parova nalozi nam se realizuju u deliću sekunde. Dakle, FOREX trgovci obično nemaju problema sa nedostatkom ponude na tržištu.

 

 

FOREX tržište ima veliki potencijal u pogledu cenovnih pomaka

Jedna od najvećih prednosti FOREX tržišta su veliki cenovni pomaci. Na taj način možemo da ostvarimo značajne profite za relativno kratko vreme. Ako ostvarivi profit uporedimo sa troškovima trgovanja, možemo da konstatujemo da je u odnosu na troškove, u datom slučaju moguće ostvariti i 50- 100- 150 puta veće profite. To nam omogućava da brzim skalp trgovanjima, koja traju svega nekoliko minuta, ostvarujemo profit. Zbog svega navedenog je sasvim razumljivo zašto su se dejtrejding i sklapovanje rasprostranili upravo na FOREX-u.

 

FOREX trgovanje je jeftino

Na FOREX-u uglavnom možemo da trgujemo uz sasvim niske troškove. Jeftinije nego akcijama na berzi. Mada nije sve u jeftinoći, i to predstavlja jednu od prednosti FOREX trgovanja. Naravno, kada biramo brokersku kuću preko koje ćemo trgovati, neka nam troškovi trgovanja ne budu jedini kriterijum. Imajmo uvek u vidu da je u slučaju brokerskih kuća najvažnija sigurnost i pouzdanost!

 

FOREX short trgovanje

Slično kao kod berzanskog trgovanja, na FOREX-u je takođe moguće trgovati u oba smera. To nam omogućava da ostvarujemo zaradu i na rastu i na padu cene. Na ovaj način možemo da iskoristimo sve povoljne situacije za zaradu u oba smera.

 

DEMO račun za učenje i vežbanje  

Skroro svi FOREX brokeri pružaju mogućnost korišćenja demo računa. To je račun na kom možemo da vežbamo trgovanje virtuelnim novcem, bez rizika. Za razliku od FOREX brokera, kod brokerskih kuća koje pružaju uslugu trgovanja akcijama na berzi, nije uvek moguće dobiti demo račun za vežbanje s podacima u realnom vremenu.

Demo račun je dobar, jer na njemu možemo bezbolno, bez rizikovanja sopstvenog novca da isprobamo sve što bismo hteli da radimo na realnom računu; da upoznamo sve bitnije funkcije softvera za trgovanje; testiramo određenu strategiju ili koncept trgovanja…

 

Pored gore navedenih prednosti važno je napomenuti da FOREX trgovanje spada među napredne forme trgovanja koje omogućavaju ostvarivanje natprosečnih prinosa, međutim, da bismo ostvarili dugoročan uspeh u poslovanju na ovom tržištu, neophodno je da se edukujemo i da posvetimo dovoljno vremena uvežbavanju usvojenog znanja!