Blog: Šta je margina na FOREX-u?

Ako se već izvesno vreme interesuješ za svet berzanskog/forex trgovanja, sigurno si se susreo sa nekim često spominjanim stručnim izrazima. Jedan od tih termina je i margina.

Margina je iznos (pokriće) koji treba obezbediti da bi nam brokerska kuća sprovela transakciju. Iznos margine zavisi od veličine pozicije koju otvaramo i dostupne poluge.

Margina dakle nije nikakva naknada, već neophodno pokriće koje nam brokerska kuća rezerviše na računu, dok ne zavtorimo otvorenu poziciju. Kada se pozicija zatvori, iznos margine se oslobađa i postaje ponovo dostupan za raspolaganje.

Vrednost margine se određuje za proizvode kojima se trguje uz polugu, pre svega na forex-u, tržištu CFD-ova, futures-a…

Na primer, na forex-u se iznos margine izražava u novčanim jedinicama bazne valute. Ukoliko bismo bez poluge otvorili poziciju od 1 lota na paru EUR/USD, to bi od nas zahtevalo obezbeđivanje margine (pokrića) u iznosu od 100.000 EUR.

Poluga nam omogućava da sprovodimo trgovanja većeg volumena u odnosu na novac kojim raspolažemo. Ako trgujemo uz polugu, u zavisnosti od veličine poluge iznos neophodne marginu se smanjuje.

 

 

U slučaju poluge 1:100, dovoljno je kao depozit obezbediti svega 100-ti deo ukupne veličine pozicije, brokerska kuća će nam spovesti transakciju.  Sa polugom 1:100 umesto 100.000 EUR dovoljno je da u trgovanje uložimo 1.000 EUR. Dakle, uz depozit od 1.000 EUR mi pokrećemo trgovanje sa pozicijom od 100.000 EUR.

Kod svih proizvoda sa polugom, postoji margina, međutim njena vrednost može da se razlikuje od brokera do brokera.

Važno je napomenuti da brokerske kuće mogu s vremena na vreme menjati kriterijume u pogledu margine.

Ukoliko sprovodiš trgovanja koja traju više dana ili nedelja, može da ti se desi da će zbog nekog važnog događaja (izbori, referendum, bitna najava iz oblasti ekonomije, monetarne politike itd.) brokerska kuća tokom trajanja tvojih trgovanja u nekom momentu povećati iznos zahtevane margine.

Takođe, može doći do povećanja margine i ako brokerska kuća menja veličinu poluge za određeni instrument iz svoje ponude. Ove stvari vredi pratiti da ne bismo doživeli neko negativno iznenađenje.