Blog: Šta vredi znati o FOREX-u?

Šta je FOREX?

Forex je međunarodno međubankarsko devizno tržište. Na forexu se pre svega trguje deviznim parovima. Dnevni promet ovog tržišta iznosi oko 5.300 milijardi dolara! To je najveće tržište na svetu. Čak i ako bismo sabrali ukupan dnevni promet svih berzi u svetu, taj broj ne bi bio veći od prometa Forex tržišta.

Forex je finansijsko tržište koje se razlikuje od svih ostalih tržišta. Za razliku od berzi, koje imaju svoje sedište, Forex je jedna međubankarska mreža kojoj se pristupa putem interneta, te nema fizičko sedište.

Najvažniji učesnici ovog tržišta su banke, investicioni fondovi, brokerske kuće. Takođe, postoji mogućnost i za fizička lica, da se putem platforme neke od brokerskih kuća pojave na ovom tržištu i učestvuju u trgovanju.

Na Forex-u je moguće trgovati valutnim parovima. Kada na trgovačkoj platformi vidimo da je „EUR/USD 1,2947”, to znači da u tom trenutku 1 evro možemo da kupimo za 1,2947 USA dolara. To je srednji kurs međubankarskog trgovanja.

Postoje dve glavne grupe valutnih parova: tzv. glavni (majors) i egzotični (exotic) parovi. Glavne valutne parove karakteriše veći obim trgovanja i veća volatilnost, u odnosu na egzotične.

U glavne valutne parove spadaju: EUR/USD, USD/CHF, USD/JPY, GBP/USD, EUR/CHF, GBP/EUR.

U egzotiče spadaju, na primer: EUR/HUF, EUR/TRY, USD/ZAR, USD/PLN…itd.

Broj proizvoda dostupnih na forex- u (u zavisnosti od ponude date brokerske kuće) uglavnom obuhvata oko 50- 60 deviznih parova.

Forex je 24- časovno tržište. Ono je po našem vremenu otvoreno od 23:00 u nedelju, do 23:00 u petak. Između tog perioda, dakle radnim danima, može se na njemu neprekidno trgovati. Međutim, bez obzira na 24- časovno radno vreme, stepen aktivnost na forex tržištu nije uvek isti. Postoje periodi u toku dana, kada se odvija intenzivnije trgovanje a postoje i periodi kada je likvidnost mala.

 

 

Glavne prednosti trgovanja na Forex tržištu

– Visoka likvidnost:

Dnevni promet Forex tržišta iznosi oko 5.000 milijardi dolara, što je znatno više od prosečnog dnevnog prometa većih berzi, koji se kreće oko 500 milijardi dolara. Likvidnost dodatno obezbeđuje 10 finansijskih institucija, kao što su na primer: Deutsche Bank, CitiBank, J.P. Morgan…

– Fleksibilnost:

24-časovno radno vreme predstavlja ogromnu prednost jer omogućava trgovanje u bilo koje doba dana i noći. Brzo reaguje na vesti iz sfere finansija.

– Niski troškovi trgovanja:

Karakteristično je da za trgovanja na Forex-u nema provizije već se trošak trgovanja naplaćuje u vidu spreda-a (razlike između kupovne i prodajne cene).

– Margina (pokriće):

Ukoliko na Forex-u trgujemo uz polugu 1:100, u dato trgovanje treba da uložimo svega 1% sopstvenog novca, ako je poluga 1:500, potrebno je uložiti svega 0,2% sopstvenog kapitala po trgovanju. To znači da u slučaju poluge od 1:100, za otvaranje pozicije od 10.000 USD, od svog novca ulažemo svega 100 USD, dok bi u slučaju poluge 1:500 za otvaranje pozicije od 10.000 USD bilo neophodno uložiti svega 20 USD sopstvenog kapitala.

Zahvaljujući ovim visokim polugama (1:100, 1:500, pa čak i 1:1000) na ovom dinamičnom tržištu moguće je realizovati brze i velike profite, a isto to važi i za gubitke.

Zbog toga je jako bitno sledeće: Bez adekvatnog nivoa znanja i iskustva NE SME se pristupati ovom tržištu. Ovaj način trgovanja omogućava oistvarivanje natprosečnih prihoda ali samo za ljude koji spremno izlaze na ovu brzu stazu. Potrebno je imati strategiju koju smo prethodno uvežbali na takozvanom demo računu i tek nakon toga ulagati pravi novac.

 

Forex kurs kreće 20-21. juna 2019. u Beogradu! Pogledaj detalje, klikni ovde >>>