Blog: Šta znači biti finansijski nezavisan?

 

Finansijska nezavisnost je kao pojam poznat većini ljudi ali njegovo pravo značenje nije svima poznato. 

Većina ljudi misli, da bi postali finansijski nezavisni, ako bi imali neki dobro plaćen posao, koji im obezbeđuje visoku zaradu od koje mogu lepo da žive.

Puno je onih koji misle da bi im dobitak na lutriji ili neko veliko nasledstvo moglo doneti finansijsko blagostanje i nezavisnost.

Upravo zbog činjenice da ljudi na različite načine interpretiraju pojam finansijske nezavisnosti, razradićemo ga detaljnije.

 

Najrasprostranjenije objašnjenje finansijske nezavisnosti je sledeće:

Kupovina ili stvaranje (izgradnja) sredstava (na pr.: nekretnine, preduzeća, autorska prava, akcije, investicije na deviznom tržištu…) koje vlasniku obezbeđuju redovan (pasivan) novčani priliv. Taj novčani priliv može da se ostvaruje na mesečnom, kvartalnom, polugodišnjem ili godišnjem nivou.

Kada mesečni pasivan prihod dostigne ili pređe nivo mesečnih životnih troškova date osobe, ona više ne mora  da radi da bi preživela. Tada kažemo da je ta osoba finansijski nezavisna.

Dakle, neophodno je stvoriti izvore pasivnih prihoda, koji će nam obezbediti stalan novčani priliv (čak i dok spavamo).

 

 

Konkretni primeri

1) Kao manjinski partner investiramo u biznis (pekaru, kafić, poslastičarnicu…) nekog našeg poznanika i zauzvrat delimo profit, npr. ova investicija nam donosi pasivan prihod od 200 evra mesečno.

2) Kupimo stan koji izdajemo u podzakup, na taj način ostvarujemo pasivan novčani priliv od na pr. 250 evra mesečno.

3) Kupimo akcije na berzi i ostvarujemo pasivnu zaradu putem kursne razlike i dividende. Iznos pasivne zarade koju ostvarujemo na berzi zavisiće od više faktora, kao što su veličina našeg kapitala, forma trgovanja/investiranja, nivo znanja i td.

Za većinu ljudi ovi principi na prvu loptu zvuče pomalo čudno. Deo njih je imao iskustva sa pasivnom zaradom isključivo u vidu kamate na štednju u banci. Problem sa tim modelom je što su u današnje vreme bankarske kamate toliko niske (kamata na deviznu štednju u Srbiji u proseku iznosi manje od 1% godišnje!) da ne pokrivaju ni godišnju inflaciju, tj. novac koji držiš na štednom računu iz godine u godinu manje vredi.

Zato je toliko važno da se edukuješ i naučiš kako različite forme ulaganja funkcionišu, jer inače nećeš moći da uvećavaš svoj kapital onako kako bi voleo i uvek ćeš imati samo onoliko novca, koliko si svojim aktivnim radom zaradio.

Smatram da u današnjem svetu ne možemo sebi dozvoliti da ne poznajemo osnovne načine i pravila investiranja. Investiranje je najbolji put za postizanje finansijskog blagostanja i nezavisnosti, a zapravo nije neka velika nauka koju prosečan čovek ne bi mogao savladati.

 

Osnovni kurs o trgovanju na berzi kreće 28- 29. septembra 2019. u Novom Sadu!  Pogledaj ostale detalje i prijavi se ovde >>>