Blog: Strpljenje i istrajnost su srž uspeha na berzi

Mnogi misle da je dobra strategija sama po sebi dovoljna za uspešno trgovanje na berzi/ forexu. Dovoljno je znati kada kupiti, a kada prodati, i sve je rešeno. Ovo nažalost nije tačno. Primena strategije deluje jednostavno, ali dok trgujemo imamo jednog velikog neprijatelja, a to smo mi sami. Da bismo postali uspešni, moramo proći kroz svojevrsnu mentalnu transformaciju, koja je neophodna za uspešno trgovanje.  Tu dolazi do izražaja tzv. psihologija berze.

Ako si na demo nalogu još u gubitku, sačekaj još malo sa realnim trgovanjima. Istraži šta bi mogao biti uzrok gubitka i ako je potrebno, modifikuj strategiju u određenim segmentima. Ako na početku ne funkcioniše onako kako si očekivao, nemoj je odmah bacit u kantu za smeće, već pokušaj da je optimizuješ i dodatno prilagodiš sebi. Tako će ona zaista postati tvoja strategija.

Često se dešava da je sa sistemom trgovanja sve u redu, samo je tržišno okruženje takvo da strategija doživljava potpuno normalan “drawdown” period (privremeni pad vrednosti računa), a nakon što je zbog toga baciš u stranu, taman bi počela da generiše profite. Moraš dati vremena sistemu da pokaže šta može. Ako strategije menjamo jednu za drugom – čim dođe do perioda kada se dešava pad kapitala – to će uglavnom rezultirati kontinuiranim gubicima.

 

 

Budi strpljiv. Treba da budeš svestan da se na berzi ne može na svakom trgovanju profitirati. Trgovanja koja su donela gubitak (koji je uvek ograničen) su sasvim normalan deo procesa. Nemoj o tome ni razmišljati kao o gubitku, već to shvatio kao redovan trošak poslovanja. Svaki biznis ima troškove, pa to nije drugačije ni u trejdingu.

Može se naravno desiti da data strategija zaista nije dobra ili jednostavno nije dobra za tebe. U tom slučaju bolje je početi iznova sa drugom strategijom. Kada se budeš opredelio da načiniš prvi korak u svetu berzanskog poslovanja, imaj u vidu da nije sigurno da ćeš uspeti iz prvog pokušaja.

Berzansko/ forex trgovanje je profesija koju treba izučavati, i u to moraš uložiti vreme i energiju, kao i u bilo koju drugu veštinu koju želiš da stekneš. Koliko će vremena trebati da postaneš uspešan je jako teško predvideti, kao što je nemoguće tačno predvideti kada će malo dete naučiti da hoda ili govori. To je potpuno individualno. Nemoguće je unapred znati kada ćeš stati na noge na parketu berze. Budi uporan, isplatiće ti se. Za dobre stvari treba vremena.

 

Berzanski master kurs kreće 9. oktobra 2022!  

Za prijavu i ostale detalje klikni OVDE >>>