Blog: Tri zablude o trgovanju i tri najvažnije osobine uspešnih berzanskih trgovaca

Ovom prilikom ću se osvrnuti na tri zablude o trgovanju na berzi i tri glavne osobine uspešnih berzanskih trgovaca.

Prvo da vidimo kakva je situacija u vezi sa sledećim verovanjima:

 

„Trgovanje na berzi može da se nauči za jedan dan”

Jedna od osnovnih zabluda čijem širenju doprinose pojedine brokerske kuće je da se trgovanje na berzi/forex-u može naučiti putem jednog 2-3- časovnog kursa ili iščitavanjem PDF sveske od 10 stranica. Za sticanje neophodnog znanja u stvarnosti je potrebno najmanje nekoliko meseci. Instant kursevi u trajanju od nekoliko sati i kratke PDF sveščice su dovoljne jedino da upoznaš osnovne funkcije platforme za trgovanje i da tako nespreman uložiš novac koji će ti – sasvim izvesno – uzeti trgovci koji su iskusniji od tebe.

 

„Na berzi ulažu samo bogati”

Osim bogatih ljudi i velikih, institucionalnih investitora, na berzi su prisutni i oni učesnici koji u startu nemaju veliki kapital ali žele da iskoriste mogućnosti za ostvarivanje natprosečnih prinosa. Poznat je podatak da svaki drugi građanin SAD redovno ili povremeno kupuje akcije, obveznice ili druge hartije od vrednosti. Berzi i sličnim tržištima je moguće pristupiti bez ikakvog ograničenja u pogledu visine početnog kapitala, stoga je ova mogućnost otvorena za svaku punoletnu osobu.

 

„Na berzi/ forex-u je moguće zarađivati primenom softvera (robota) za trgovanje”

Putem interneta je dostupno na hiljade softvera, tzv. robota za automatsko trgovanje, međutim, ja smatram da je to samo gubljenje vremena. Većina tih softvera je napravljena tako da kratkoročno ostvaruje zaradu ali ni jedan od njih nije sposoban da dugoročno ostvaruje pozitivan rezultat. Nije retkost da pojedini roboti nakon serije profitabilnih trgovanja naprave seriju gubirtnih trgovanja, nakon kojih samelju ceo uloženi kapital. Prema mom iskustvu, softveri za automatsko trgovanje za sada donose zaradu samo ljudima koji ih prodaju preko interneta.

 

 

Najvažnije osobine uspešnih trejdera

Prva najvažnija osobina uspešnih berzanskih trgovaca je samostalnost. Pošto su usvojili neophodno znanje, nisu im potrebni ni savetnici, ni saradnici, već sve svoje odluke donose potpuno samostalno, na bazi fundamentalne ili tehničke analize koju sami primenjuju. To je ujedno i jedna od glavnih prednosti ovog načina zarade.

 

Druga važna osobina uspešnih trgovaca je da trguju na osnovu strategije. Jako je važno da odluke koje donosimo tokom trgovanja ne budu spontane, jer bismo na taj način u većoj meri bili izloženi uticaju emocija i to često može da nas odvede u pogrešnom pravcu. Od samo početka moramo imati strategiju trgovanja, koju ćemo po potrebi vremenom menjati, podešavati, usavršavati. Strategiju moramo razraditi do najsitnijih detalja i napismeno je formulisati.

 

Treća važna osobina uspešnih trgovaca je da upravljaju rizikom. U svakom trgovanju koje pokrenu, rizik drže pod kontrolom, ograničavajući ga na određenom nivou, u skladu sa strategijom, sprečavajući na taj način veće gubitke. Kada započnu trgovanje, nastoje da preuzeti rizik što pre eliminišu i da u nastavku trgovanja u svakom sledećem koraku osiguraju što veći profit.

 

Postani i Ti uspešan berzanski trgovac!

Osnovni kurs o trgovanju na berzi kreće 11-12. maja 2019.  Za detalje klikni ovde >>>