Blog: Visok IQ nije garancija za uspeh na berzi

Koliko god to zvučalo čudno, može se dokazati da visok IQ i univerzitetsko obrazovanje samo po sebi nikoga neće učiniti bogatim čovekom i velikim investitorom.

Ime Isaka Njutna (Isaac Newton) je svakome poznato. Bio je jedan od najvećih naučnika svih vremena. Ipak, jednom svojom odlukom u vezi kupovine akcija, računajući po današnjem kursu, izgubio je 3 miliona dolara.


Proleća 1720. Njutn je bio akcionar jedne od tada najperspektivnijih kompanija u Engleskoj – South Sea Company.

Nakon što je od drugih ljudi čuo da je poslovanje pomenute kompanije počelo da stagnira, prodao je svoje akcije po ceni od 7.000 funti, realizujući tako 100% profita.


Međutim, u narednom periodu cena akcija je nastavila da raste, i da ne bi izostao iz tog ogromnog cenovnog rasta, kupio je ponovo iste te akcije po mnogo većoj ceni, izgubivši na taj način 20.000 funti (po današnjoj vrednosti 3 miliona dolara).

Sve to mu je toliko teško palo, da je ljudima u svom okruženju zabranio da u njegovom prisustvu izgovaraju reči: South Sea.

 

 

Njutn je prema klasičnoj definiciji inteligencije bio jedan od najinteligentnijih ljudi u vremenu kada je živeo. Međutim, odluke koje je donosio kao investitor, bile su vrlo daleko od toga da bi se mogle nazvati inteligentnim.

Oni koji svoj novac ulažu na osnovu glasina ili pokušavaju da prate druge ljude i investiraju na bazi tuđih mišljenja i stavova, vrlo lako mogu donositi neosnovane, moglo bi se reći glupe odluke, kao i Njutn.

Bez adekvatnog znanja iz oblasti investiranja, dozvolio je da ga vode emocije, što je dovelo do toga, da se jedan od najvećih naučnika na svetu na berzi ponašao sasvim glupo.

Ako u oblasti finansija i investiranja do sada nisi donosio dobre odluke, to ne znači da nisi dovoljno pametan, već da verovatno ne poseduješ odgovarajuće znanje, koje bi ti omogućilo da „praviš” novac.

Dobra je vest da je danas to znanje i na srpskom jeziku dostupno za svakoga.

 

Berzanski master kurs kreće 3. oktobra 2021.   

Za prijavu i ostale detalje klikni ovde >>>