Blog: Zašto baš berza?

Trgovanje na berzi je poslovna aktivnost pomoću koje – uz posedovanje odgovarajućeg znanja – možeš sebi obezbediti natprosečne pasivne prihode. Osim toga, ima brojne prednosti koje u velikoj meri doprinose formiranju kvalitetnog života.

Pogledajmo koje su to prednosti po kojima se berzansko trgovanje izdvaja od ostalih načina zarade:

 

Pruža veliki stepen slobode

Kada trguješ na berzi/ forex-u, nisi ograničen ni prostorno, ni vremenski. Možeš raditi i od kuće, u vreme kada tebi odgovara. Putem računara i interneta možeš pristupati svim berzama u svetu, a forex tržište je radnim danima otvoreno 24 sata.

 

Samostalan posao

Da bi krenuo da trguješ na berzi, nisu ti potrebni ni poslovni partneri, ni zaposleni. Ne moraš nikome da veruješ, jer ne zavisiš od drugih. Tu aktivnost možeš obavljati kao fizičko lice, nije potrebno registrovati bilo koju formu privrednog društva ili preduzetničke radnje.

 

Ne zahteva veliki početni kapital

Poslovanje na berzi u poređenju sa klasičnim biznisom zahteva manji početni kapital. Nemaš potrebu za kancelarijom, magacinom, vozilima, robom. Ne vodiš računa o rokovima trajanja, nema garancijskih popravki i zamene robe, a praktično nema ni administracije. Ne baviš se traženjem novih klijenata, nema stalnih kontakata i pregovora sa dobavljačima.

Zahvaljujući polugi, koju obezbeđuju pojedine brokerske kuće, možeš trgovati višetruko većim iznosima u odnosu na kapital kojim stvarno raspolažeš.

 

Ceo svet je tvoje tržište

Na berzi, forex-u i kripto tržištu svakodnevno se odvija trgovanje uz obim od nekoliko hiljada milijardi dolara. Za razliku od klasične trgovine, geografska udaljenost, kulturna i jezička različitost ovde ne predstavljaju prepreku. Broj dobrih poslovnih prilika je gotovo beskrajan.

 

 

Nemaš konkurenciju

U svetu klasičnog biznisa dobre ideje, usluge i proizvode, neki će pre ili kasnije pokušati da ukradu, kopiraju, falsifikuju. Ako tvoj proizvod ili tvoja usluga nije jedinstvena, konkurenti će te primorati na stalno takmičenje i pokušaće da te izguraju sa tržišta.

U svetu berzanskog trgovanja nemaš konkurenciju. Štaviše, tržište utoliko bolje funkcioniše, što je veći broj učesnika uključen u trgovanje.

 

Mogućnost za neograničenu zaradu

U trgovanju na berzi granica tvog ličnog učinka ne predstavlja granicu ostvarivih prihoda. Kupovina ili prodaja 100.000 akcija uopšte ne zahteva veći napor nego kupovina ili prodaja 1 akcije. Nasuprot tome, jedan zubar tokom jednog dana može da primi samo određeni broj pacijenata, jedan frizer može dnevno da napravi ograničeni broj frizura.

 

Ne zahteva stalno lično prisustvo

Na finansijskim tržištima možeš da ostvaruješ zaradu i kada ne sediš za računarom, dok radiš nešto drugo. Možeš se odmarati, baviti sportom, biti sa svojim voljenima… trgovačke pozicije koje si otvorio, tj. tvoje investicije na berzi stvaraće ti profit i dok spavaš, jer se cene na tržištu kreću i bez tebe.

 

Možeš brzo da pristupiš svom novcu

U slučaju berzanskih transakcija, poravnanje se vrši odmah po zatvaranju transakcije. Profit ostvaren u trgovanju momentalno ti se pojavljuje na računu i možeš slobodno da raspolažeš njime. Uloženi novac možeš u bilo kom trenutku da povučeš iz svojih investicija. Zaboravi na unakrsna dugovanja i kašnjenja u plaćanju koja su uobučajena u klasičnom biznisu.

 

Razvija tvoju ličnost i psihu

Berzansko trgovanje nas uči samodisciplini i samospoznaji. Najbolji je način da upoznaš sebe, suočiš se sa svojim slabostima i naučiš da kontrolišeš svoje emocije i misli. Uči nas prihvatanju pune odgovornosti za svoje postupke, jer se na tržištu odmah suočavamo sa svojim greškama. Pomaže nam da razvijemo svoju ličnost i način razmišljanja.

 

Berzanski master kurs kreće 27. februara 2021. u Beogradu!  

Za prijavu i ostale detalje klikni ovde >>>