7 najtipičnijih psiholoških grešaka na berzi
Na berzi trgujem već više od 20 godina. Za to vreme suočio sam se sa mnogim greškama koje su posledica emotivnih reakcija na tržišna dešavanja.
Ovde ću navesti 7 najčešćih psiholoških grešaka, kojih vredi biti svestan, jer ih samo tako možemo prepoznati i preduprediti.
Preterano samopouzdanje
Preterano samopouzdanje se često stvara kada posle niza uspešnih trgovanja, trgovac ima osećaj da je „pobedio“ tržište ili da je ponašanje tržišta toliko predvidivo da je gotovo nemoguće izgubiti novac.
Ovo stanje je veoma opasno, jer u takvoj situaciji trgovac često ignoriše osnovne principe upravljanja rizikom i otvara prevelike pozicije, ulazi u trgovanja u momentu koji nije odgovarajući itd.
Tipičan znak prevelikog samopouzdanja je tendencija da trgovac ignoriše tržišne signale, indikatore i druge racionalne pokazatelje. Počinje da razmišlja na način „ja već znam šta će se desiti, tako da ne moram da obraćam pažnju na analizu“.
FOMO (fear of missing out)
FOMO se javlja kada trgovac primeti da cena određenog proizvoda brzo raste ili opada, i u njemu se stvara osećaj da ukoliko ne uskoči odmah, propušta veliku priliku.
U tom stanju trgovac je sklon da otvara pozicije na brzinu, često bez osnova. Takve odluke nisu zasnovane na ozbiljnoj tržišnoj analizi, stoga mogu dovesti do ozbiljnih gubitaka.
Preterano vezivanje
Preterano vezivanje je još jedna česta psihološka zamka u koju trgovci mogu upasti. Traderi ovu grešku prave kada se previše vezuju za određeni instrument ili strategiju, bez odgovarajuće procene njenog stvarnog učinka ili rizika.
U tom slučaju trgovac donosi emotivne odluke, a ne racionalne. Na primer, vezujući se za određene akcije, predugo zadržava poziciju, čak i kada mu tržišni podaci ili strategija trgovanja već duže vreme sugerišu da je vreme da se trejd privede kraju.
Osveta za prethodni gubitak
„Osveta za gubitka“ je psihološko stanje kada trgovac nakon trgovanja u kome je realizovao gubitak primenjuje preterano rizičnu strategiju, kako bi što pre povratio izgubljeni novac.
Takva „osvetnička trgovina“ je obično previše impulsivna i loše osmišljena, što često dovodi do daljih gubitaka. Odluke donete na taj način retko su uspešne.
Strah i pohlepa
Ove dve emocije nalaze se u pozadini većine psiholoških grešaka tj. reakcija. Strah, posebno strah od gubitka, može imati jak uticaj na trgovanje. Zbog straha, mnogi ljudi zatvaraju poziciju prerano, na primer, pre nego što ona dostigne podešeni „take-profit“ ili „stop-loss“ nivo, ili čekaju predugo da zatvore poziciju koja ide u lošem smeru, nadajući se da će se ona popraviti.
Pohlepa je druga strana medalje. Mnogi trgovci, posebno nakon pobedničkog niza (više uzastopnih uspešnih trgovanja), preuzimaju prevelike rizike i time ugrožavaju svoj kapital.
Impulsivnost
Impulsivnost je kada trgovci donose brze odluke, bez temeljne analize situacije, odstupajući od ustaljenog plana trgovanja.
Pod uticajem FOMO efekta ili nekih vesti, mnogi su skloni da odmah otvore ili zatvore neku poziciju, često u pogrešno vreme. Impulsivnost je najčešće rezultat panike, kada se na primer dešavaju veliki padovi na tržištu.
Overtrading
Prekomerno trgovanje je jedna od najčešćih psiholoških grešaka na berzi. Posebno dotiče trejdere koji imaju osećaj da moraju da budu stalno „u akciji“, kako bi ostvarili zaradu.
Pokreću previše transakcija u okviru datog perioda, često bez odgovarajućeg povoda ili razmatranja. Osećaju se korisnim samo kada nešto rade (trguju), ali to može biti pogubno u pogledu rezultata trgovanja.