Mogućnosti za investiranje u zlato

Zlato je vekovima bilo jedan od najpopularnijih investicionih instrumenata. U ovom članku ispitujemo opcije dostupne onima koji žele da dodaju ovaj instrument u svoj portfelj.
 
Kupovina investicionog zlata
Jedan od načina ulaganja u zlato koji je u poslednje vreme u trendu je kupovina investicionog zlata. Pod ulaganjem u fizičko zlato, podrazumeva se da investitor kupuje zlato u obliku poluga, pločica, blokova ili novčića.
Jedina prednost ovog vida investiranja je što nam je zlato pri ruci u slučaju ekonomske krize, ekonomskog kolapsa ili ratnog sukoba. Međutim, ako ovaj aspekt ostavimo po strani, kupovina fizičkog zlata uglavnom ima samo negativne strane.
Na primer, velika razlika između kupovne i prodajne cene ( oko 5% ili više), što znači da će troškovi kupovine zlata biti veći. Sa druge strane, zlato treba negde i čuvati.  To takođe može imati dodatne troškove.
Na tržištu investicionog zlata možemo naleteti na zloupotrebe i prevare, na primer, bilo je slučajeva kada su u unutrašnjosti zlatnih poluga pronađene određene legure. Pre kupovine svakako vredi proveriti kompaniju od koje planiramo da kupimo zlato.

 
Investiranje u zlato putem hartija od vrednosti
Glavna mana ulaganja u hartije od vrednosti upravo leži u onome što je prednost fizičkog zlata, jer kod ovog vida investiranja zlato ne možemo držati u ruci i poneti ga sa sobom. Uz ovaj nedostatak, ulaganje u zlato putem hartija od vrednosti uglavnom ima samo pozitivne strane.
Četiri glavne mogućnosti za investiranje u zlato putem hartija od vrednosti su sledeće:
  • klasični investicioni fondovi koji ulažu u zlato,
  • ETF fondovi koji ulažu u zlato,
  • akcije kompanija koje se bave rudarenjem zlata,
  • zlatni bankovni račun.
 
Ulaganje u zlato putem klasičnih investicionih fondova, ETF fondova
Na tržištu postoji bezbroj investicionih fondova koji u svom portfelju imaju zlato. Važno je imati u vidu da u slučaju investicionih fondova, moramo da platimo naknadu za upravljanje fondom, koja tipično iznosi 1- 2% godišnje.
ETF fondovi su obično dostupni uz povoljnije uslove. Naknada za upravljanje fondom se u njihovom slučaju kreće između 0,25- 1%.
Postoje ETF fondovi koji kupuju fizičko zlato i čuvaju ga u različitim delovima sveta ili u sefovima centralnih banaka zapadnih zemalja.
Naravno, postoje i ETF-ovi koji ulažu u hartije od vrednosti na isti način kao i tradicionalni investicioni fondovi, na primer, formirajući svoj portfelj ulaganjem u zlatne fjučerse.
 
Akcije kompanija koje se bave rudarenjem zlata
Cenu zlata možemo posredno pratiti i kreiranjem portfelja od akcija kompanija koje rudare zlato. Cena akcija ovih kompanija korelira sa cenom zlata, a osim toga, ako je kompanija profitabilna, najčešće isplaćuje i dividendu svojim akcionarima.
U slučaju da odaberemo ovaj način investiranja, treba težiti tome da naš portfolio bude adekvatno diversifikovan.
Zlatni bankovni račun
Pojedine finansijske institucije klijentima nude uslugu vođenja tzv. zlatnog računa. Ovde je suština da se iznosi uplaćeni na račun konvertuju u zlato (čak i fizičko zlato) i tako će naš bilans biti evidentiran u zlatu. Ovo rešenje omogućava redovno ulaganje u zlato, samo je pitanje po kojoj ceni.
U slučaju većine zlatnih računa, moramo platiti naknadu za otvaranje, a najčešće i za čuvanje zlata. Generalno, može se reći da je ovo skuplje rešenje od investicionih fondova, mada verovatno ima i izuzetaka.