Zablude o investiranju
Investiranje je oblast koja svakome može doneti značajne finansijske koristi, ali često je okružena raznim zabludama i netačnim shvatanjima. U ovom tekstu ćemo se ukratko osvrnuti na neke od najčešćih zabluda o investiranju i razjasniti ih na osnovu činjenica.
 
Zabluda 1: „Investiranje je komplikovano”
Finansijski sektor se trudi da prekomplikuje investiranje u nadi da će klijenti pretrpani informacijama koristiti njihove savetodavne usluge.
Istina je međutim da je investiranje prilično jednostavno, uz minimalno osnovno znanje. Neophodno znanje može da se stekne za relativno kratko vreme.
Investiranje postaje komplikovano ako ga ne razumeš. Ljudska psihologija je takva – ako nešto ne razumemo, naš mozak smatra da je to komplikovano.
 
Zabluda 2: „Investiranje je kocka”
Mnogi ne investiraju iz razloga što misle da je investiranje isto što i kockanje. Zaista postoje određeni instrumenti (npr. binarne opcije) koji nisu daleko od kockanja. Ali te stvari ni ne nazivamo investicijama.
 
 
Tri razloga zašto investiranje nije kockanje (naravno, postoji mnogo više argumenata):
  1. Kod tvojih investicija imaš kontrolu nad preuzetim rizikom i imaš mogućnost ograničavanja gubitaka. Nasuprot tome, kod kockanja nemaš ovu mogućnost (ili pobediš ili izgubiš sav svoj kapital).
  2. Kada investiraš, u osnovi postaješ vlasnik/suvlasnik određenog resursa (npr. nekretnine ili kompanije koja se kotira na berzi). Nasuprot tome, kroz kockanje ne stičeš nikakva vlasnička prava.
  3. U većini slučajeva, kod investiranja imaš na raspolaganju obilje informacija (često podataka iz višedecenijskog perioda) koje možeš analizirati kako bi donosio razumne i utemeljene odluke. Kod kockanja nema toga.
 
Zabluda 3: „Da bi investirao, treba ti jako puno novca”
Zavisno od vrste instrumenta, danas možeš početi investirati čak i sa 10 evra, tako da je ovaj mit besmislen. Štaviše, već i sa manjim iznosima dugoročno možeš izgraditi značajno bogatstvo, zahvaljujući snazi kamate na kamatu.
Na početku sam i ja krenuo sa relativno malim kapitalom. Ono što je važno jeste da sam doneo odluku da krenem, i sa novcem sa kojim sam tada raspolagao, stekao korisna iskustva na polju investiranja. Takođe, neprestano sam se edukovao i to mi je uz iskustvo omogućilo da sve brže napredujem.
 
Zabluda 4: „Investiranje je samo za finansijske stručnjake i bogate ljude”
Mnogi misle da samo pojedini privilegovani ljudi mogu investirati. Zapravo to je daleko od istine!
Iako je ta izjava možda i bila tačna nekada ranije, danas već bilo ko, bez obzira na godine, nivo prihoda ili stepen stručne spreme, može investirati vrlo lako, pomoću svog računara ili mobilnog telefona. Svetska finansijska tržišta su postala dostupna svima, na jedan klik. Samo je neophodno edukovati se i možeš odmah krenuti.